66501657 , 88355014

تعمیر کولر گازی

خانه / تعمیر کولر گازی

تعمیر کولر گازی

تعمیر کولر گازی همانند سایر دستگاه ها نیاز به دانش و علم فنی دارد. منظور از علم فنی این است که تکنسین با یک نگاه ایراد دستگاه را شناسایی کند و دلیل درست کار نکردن آن را متوجه شود.

نمایندگی تعمیر کولر گازی آریوسرویس با داشتن متخصصین خبره توانسته تعمیر کلیه برندهای موجود در بازار را بر عهده بگیرد. همچنین تمامیه مدل های تولید شده از انواع اسپیلت مانند : پرتابل، ایستاده، پنجره ای و... را نیز تحت پوشش نمایندگی خود قرار دهد.
در صورتی که نیاز به تعمیر کولر گازی و یا سرویس آن دارید می توانید با یکی از خطوط ما تماس بگیرید، بعد از مکالمه با مشاورین ما و بازگو کردن ایراد به وجود آمده طبق صلاحدید مشاور تکنیسنی برای شما ارسال می شود تا در کمترین زمان ممکن مشکل را برطرف و مشغول به تعمیر کولر گازی شود.

این پروسه شاید کمتر از 2 ساعت انجام شود یعنی بلافاصله پس از آدرس دهی محلتان، آریوسرویس اقدامات لازم جهت تعمیر کولر گازی شما را انجام و در طی چند ساعت آن را به اتمام می رساند.

از مزیت های کارکردن با متخصصین آریوسرویس می توان به عملکرد سریع و رضایت بخش آن ها اشاره کرد، چرا که تعمیر کاران ما با شرکت در کلاس های فوق تخصصی در این شاخه، سعی بر بالا بردن سطح آگاهی روزافزون خود دارند و بدلیل سابقه زیاد و درخشان خود در زمینه تعمیر کولر گازی این کار را در کسری از زمان و مطابق با متد روز دنیا انجام می دهند.

پس با توجه به این گفته ها دیگر نگران هزینه های زیاد جهت سرویس اسپیلت خود نباشید. درست است که برخی از این مراکز در قبال خدمات و سرویس دهی خود مبالغ گزاف و هنگفتی از مشتریان تقاضا می کنند اما این ها جزو آن دسته از رقبای بی وجدان و زیاده خواه ما به شمار می آیند. برای اینکه هیچوقت گرفتار چنین مراکزی نشوید و وقت و هزینه زیادی برای تعمیر کولر گازی خود نپردازید، کافیست با کمی پرس و جو و تحقیق به نزدیکترین نمایندگی مراجعه و مشکل خود را بیان کنید.

ناگفته نماند که با شماره گیری یکی از خطوط ما می توانید از جابجایی دستگاه خود نیز جلوگیری کنید و بجای مراجعه به نمایندگی تنها درخواست یک تکنسین نمایید. خواهید دید که بدون صرف هزینه اضافی و در سربع ترین زمان ممکن زنگ خانه شما جهت سرویس و تعمیر کولر گازی به صدا در می آید.

در زیر می خواهیم به بررسی اجزای تشکیل دهنده اسپیلت و نحوه درست استفاده کردن از آن بپردازیم.

کولر گازی یا همان اسپیلت از جمله وسایل برقی است که در برخی از مناطق جهان بالاخص مناطق حاره ای بشدت مورد استقبال قرار گرفته است. بدون استفاده از کولر، تحمل دمای زیاد در فصول گرم سال دشوار بنظر میرسد. علی رغم عملکرد بظاهر یکسان کولرهای آبی و گازی، راندمان دو دستگاه به هیچ وجه قابل قیاس نیست زیرا کولر آبی در راستای خنک کنندگی محیط، رطوبت را بشدت افزایش می دهد و این امر بتدریج سلامت انسان را تهدید نموده و منشاء بروز برخی از بیماری های مفاصل استخوانی می شود.اصولاً به همین دلیل در مناطق مرطوب، استفاده از کولر آبی عملاً غیر ممکن است. اما تعمیر کولر آبی در صورت خرابی به نسبت آسان تر از تعمیر کولر گازی است. کاهش دما و خنک کنندگی محیط توسط کولر گازی کیفیت بسیار مطلوبی دارد و اگر تفاوت قیمت آن نسبت به کولر آبی فاکتور تعیین کننده ای نبود، کاربرد کولرهای آبی تا حدود بسیار زیادی محدود می شد.

تعمیر کولر گازی

نمایندگی تعمیرات کولر گازی

می توان گفت عدم سرویس کولرگازی در طول سال باعث به وجود آمدن مشکلات کوچک و بزرگ برای دستگاه می شود. اگر در منزل و یا محل کار خود از این وسایل استفاده می کنید بهتر است جهت سرویس کولر گازی در طول سال برای یک بارم که شده اقدام نمایید. این امر موجب بالا رفتن طول عمر دستگاه شما می شود و علاوه بر آن هزینه های سنگینی که به مرور زمان برای تعمیر کولر گازی باید بپردازید را نیز از بین می برد. به قول قدیمی ها پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.

درست است که بیشترین زمان بکارگیری از این دستگاه ها در فصول گرم اتفاق می افتد. اما اسپیلت ها چه در سرما و چه در گرما به کمک مان می آیند و هوای محیط اطرافمان را مطابق با میل ما به وجود می آورند. پس با توجه به این گفته ها حتما نیاز نیست که در فصل بهار و تابستان اقدام به سرویس کولر گازی نمایید، می توان این کار را در طول سال انجام داد که در تمامیه شرایط بتوان از آن برای همگام سازی محیط با هوای مناسب استفاده کرد.

کولرهای گازی، همچون بسیاری از وسایل برقی، دارای دو جزء اساسی است:

 • اجزاء مکانیکی و اجزاء الکتریکی

از آنجا که عناصر تشکیل دهنده آن شباهت بسیار زیادی به اجزاء بکار رفته در یخچال دارد، از توضیح اجمالی آنها صرف نظر شده و صرفاً به ساختمان و عملکرد هر یک اشاره ای شده است.

منظور از اجزاء مکانیکی، قطعاتی است که کنار یکدیگر قرار گرفته اند تا با ایجاد مسیر حرکت گاز، سرماسازی را بوجود آورند. بدیهی است بروز عیب در هر یک از قطعات مذکور، تولید سرما را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد و باعث تعمیر کولر گازی می شود. این عناصر به اختصار عبارتند از:

 • کمپرسور کولر
 • کندانسور (رادیاتور)
 • فیلتر (درایر)
 • اواپریتور
 • پروانه ها
 • لوله کاپیلاری (لوله مویی)
 • سینی زیر کولر
 • خروجی هوای سرد و فیلتر مربوطه

به طور معمول تعمیرات کولر گازی در فصول گرم سال بیشتر انجام می شود در حالی که این دسته از دستگاه ها دو نوع کارآیی دارند و هم در فصول گرم و هم در فصول سرد مورد استفاده قرار می گیرد. پیشنهاد آریوسرویس این است که حداقل سالی یک بار جهت سرویس کولر گازی اقدام شود تا احتمال نیاز به تعمیرات کولر گازی تا حد چشمگیری کاهش یابد.

با انجام این کار می توانید علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها طول عمر اسپیلت خود را نیز افزایش دهید.

اصولا ایراداتی که موجب تعمیر کولر گازی در بیشتر مواقع می شود ناشی از مشکلات و خرابی هایی است در اجزای الکتریکی به وجود می آید. اجزای الکتریکی عبارت است از :

 • موتور الکتریکی
 • رله
 • اورلود
 • ترموستات
 • موتور فن
 • کلید چند حالته (کلید فن)
 • لامپ خبر
 • تابلوی برق

نمایندگی تعمیرات کولر گازی

8 نکته مهم درباره استفاده و تعمیر کولر گازی

 1. دو شاخه، سیم رابط و پریز کولر را همواره متناسب با جریان مصرفی دستگاه انتخاب کنید (جریان مصرفی این نوع وسایل نسبتاً زیاد است). دقّت در انتخاب وسایل مذکور فوق العاده ضروری است. چراکه با رعایت این اصول می توانید نیاز به تعمیر کولر گازی خود را به ندرت کاهش دهید.
 2. بهتر است جهت حفاظت از دستگاه یک فیوز مستقل در نظر گرفته شود.
 3. از آنجا که بدنه آن به طور مداوم در دسترس انسان قرار ندارد، اِرت آن چندان ضروری به نظر نمی رسد با این حال توصیه می شود، آن را به یکی از روش های حفاظتی مجهز نمایید.
 4. سینی زیر دستگاه را رنگ آمیزی کنید تا دوام آن افزایش یابد.
 5. محل نصب کولر گازی را به گونه ای در نظر بگیرید تا از تابش مستقیم نور آفتاب و یا باران مصون باشد.
 6. همواره ترموستات را بر روی دمای مناسب و مورد نیاز قرار دهید تا از مصرف بی رویه برق و یا استهلاک بی مورد آن جلوگیری شود. استهلاک بی رویه سبب کاهش طول عمر کولر می شود و در نتیجه به مرور زمان باید تعمیر کولر گازی انجام شود.
 7. با آغاز فصل گرما و قبل از راه اندازی دستگاه، شخصاً و یا توسط تعمیرکار مجرّب، اجزاء مکانیکی و الکتریکی کولر را مورد بازدید قرار دهید و پس از خاک گیری و بررسی مسیر خروجی آب سینی، دستگاه را در محل مورد نظر نصب و روشن نمایید.
 8. تا آنجا که ممکن است از اسپیلت در ساعات اولیه شب استفاده نکنید زیرا در این ساعات ولتاژ کمترین سطح ممکنه را داراست و این مسئله، کمپرسور را تحت فشار قرار داده و از عمر و دوام آن کاسته خواهد شد. در مواقعی که کمپرسور معیوب می شود بدون شک برای درست کردن آن تعمیر کولر گازی لازم است.

چگونگی ایجاد سرما توسط کولر گازی

به طور کلی می توان گفت در عموم وسایل سرماساز همچون کولرگازی، یخچال، فریزر، آب سردکن و... از اصول مشابهی استفاده شده است. در واقع فوران گاز مایع و تبدیل آن به حالت گاز تولید سرما می کند و این اصل در اسپیلت ها به شرح زیر اعمال شده است. با روشن شدن کولر، کمپرسور گاز را از لوله مکش مکیده و پس از آنکه تحت فشار قرار گرفت، روانه لوله رفت می سازد. اگر این روند صورت نگیرد مشکل از کمپرسور است و نیاز به تعمیر کولر گازی است.

بدیهی است دمای گاز به هنگام خروج از کمپرسور زیاد است و این از خصوصیات طبیعی گازهاست که هر گاه تحت فشار قرار گرفته و فشرده شوند، دمای آن ها افزایش می یابد و اگر این فشار از حدّ معیّنی تجاوز کند، گاز به حالت مایع تبدیل خواهد شد.
به وسیله کندانسور (پس از کمپرسور) و تحت هوایی که به وسیله چرخش پروانه مربوطه ایجاد می شود اندکی از دمای گاز کاسته شده و روانه فیلتر می شود تا رطوبت و یا رسوباتی را که احتمالاً از جداره های داخلی لوله های کندانسور جدا شده اند از آن گرفته شود. فیلتر نقش مهمی را در نحوه عملکرد اسپیلت ایفا می کند و در صورت معیوب شدن بلافاصله باید برای تعمیر کولر گازی اقدام شود.

پس از فیلتر و تحت فشار کمپرسور، گاز وارد لوله مویی شده و از آنجا که سطح مقطع لوله مویی بسیار محدود است، فشار وارده بر گاز افزایش یافته و آن را به مایع تبدیل می کند. پس از این قسمت گاز وارد لوله های آلومینیومی اواپریتور شده و با استفاده از محیط باز داخل لوله های آن، اجازه فوران یافته و تولید سرما آغاز می شود.

وزش باد ایجاد شده به توسط پروانه مخصوص اواپریتور، سرما را از لوله ها گرفته و وارد محیط مورد نظر می سازد و به این ترتیب دمای محیط به تدریج کاهش یافته و این امر موجب انقباض گاز داخل ترموستات و در نتیجه فانوسک شده و در نهایت عمل اتومات صورت گرفته و تولید سرما متوقف می شود. در صورت متوقف نشدن سرما و تولید مداوم آن ایراد جزئی برای اسپیلت به وجود آمده است و تا مشکلات و عیوب آن بیشتر نشده است باید برای تعمیر کولر گازی اقدام شود

با افزایش دما و انبساط فانوسک، کلید ترموستات بسته شده و عمل سرماسازی مطابق مطالب گفته شده، آغاز می شود و پس از مدّتی ...
گاز سرماساز (فریون 22) پس از اواپریتور وارد کمپرسور می شود تا مجدداً تحت فشار قرار گرفته و وارد مسیر سرماسازی گردد.

تماس با ما
دفتر مرکزی ٦٦٥٠١٢٨٢-٨٨٣٥٥٠١٤

شعبه شرق تهران ٣٣٣٢١٣٧٣

شعبه غرب تهران ٤٤٦٤٦٧٩٧

شعبه شمال تهران ٢٦٣١٤٣٣٦

شعبه جنوب تهران ٦٦٥٠١٦٥٧
معرفی

شرکت آریوسرویس با بیش از 40 سال سابقه در صنعت تعمیرات آماده خدمات رسانی به اهالی تهران می باشد. ما با داشتن حداقل 60 تکنسین مجرب و خبره در ضمینه تعمیر یخچال فریزر ، تعمیر ماشین ظرفشویی ، تعمیر ماشین لباسشویی ، تعمیر آبگرمکن ، تعمیر ماکروفر ، تعمیر کولر گازی ، جاروبرقی ، مخلوط کن ، بخاری ، قهوه ساز ، اتو و .... در هفت روز هفته از ساعت 9 الی 21 آماده به کار و سرویس دهی می باشیم.