66501657 , 88355014

تعمیر سشوار

خانه / تعمیر سشوار

تعمیر سشوار

آیا سشوارتان خراب شده است؟ آیا نیاز به تعمیر سشوار دارید؟ آیا سشوارتان باد گرم تولید نمی کند؟ جای هیچ نگرانی نیست فقط کافیست با آریوسرویس تماس بگیرید. ما با داشتن تکنسین های مجرب در زمینه تعمیر سشوار توانسته ایم کلیه برندهای این دستگاه را در کمترین زمان و با بهترین کیفیت تعمیر کنیم.

سشوار وسیله ای است که با استفاده از انرژی الکتریکی باد گرم تولید نموده و در منازل و سالن های آرایش از آن، جهت خشک نمودن و حالت دادن به مو استفاده می شود. در صورتی که باد گرم از سشوار خارج نشود مسلما نیاز به تعمیر سشوار است.

تعمیر سشوار قبل از هر چیزی احتیاج به این دارد که تعمیرکار از اجزای داخلی آن اطلاع کامل را داشته باشد. این اطلاعات کمک بسیار زیادی در روند تعمیر می کند و باعث می شود در کمترین زمان ایراد احتمالی رفع و تعمیر سشوار انجام شود. در زیر به بررسی ساختمان سشوار و اجزای تشکیل دهنده آن می پردازیم.

اجزای تشکیل دهنده سشوار

  • بدنه

بدنه سشوارها را از فلز یا پلاستیک می سازند. نوع فلزی معمولاً از جنسی استیل انتخاب می شود تا علاوه بر استحکام حرارتی بالا، زیبایی ظاهری را نیز به همراه داشته باشد اما در این نوع بدنه سشوار، همواره خطر اتصال بدنه، مصرف کننده را تهدید می کند ( مخصوصا در دستگاه هایی که ایراد سیم پیچی دارد و نیاز به تعمیر سشوار است ) در سشوارهای دیگر بدنه را از پلاستیک می سازند تا در صورت برخورد سیم فاز با بدنه، مصرف کننده با خطر جدی مواجه نشود.

متأسفانه اگر بدنه پلاستیکی از جنس نامرغوب تهیه شده باشد آن ها را در برابر حرارت بسیار ناپایدار ساخته و پس از مدت محدودی تغییر شکل می یابند.

  • دسته سشوار

جنس دسته سشوار را از کائوچو با انواع مشتقات پلاستیک می سازند. تا اولاً در برابر اتصال بدنه، مصون باشد و دوماً وزن سشوار از حدّ معینی تجاوز نکند.

قسمت عمده ای از مدار در داخل دسته سشوار جای داده شده و علاوه بر آن کلیدها نیز در قسمتی از دسته، تعبیه شده اند.( دانستن اجزای درون دسته اهمیت بالایی در تعمیر سشوار دارد ) برای آن که سشوار از قابلیت حمل بالایی برخوردار باشد، کارخانجاتی مانند بیم، دسته سشوار را به گونه ای می سازند تا در صورت لزوم بر روی بدنه تا شود.

  • دو شاخه و سیم رابط

دو شاخه و سیم رابط به یکدیگر متصل بوده و دو شاخه پرسی می باشد. نُرم سیم کمتر از mm2 1 انتخاب نمی شود تا به راحتی جریان مورد نیاز دستگاه را تأمین کند. اکثر تولید کنندگان سشوار، عایق سیم رابط را ضخیم می سازند تا در برابر ضربات و یا حرارت بدنه دستگاه مقاوم بوده و سریع آسیب نبیند و نیاز به تعمیر سشوار نداشته باشد و همچنین مصرف کننده را با خطر اتصال بدنه با برق گرفتگی مواجه نسازد.

  • موتور

در سشوار، دو نوع موتور، مورد استفاده قرار می گیرد. اگر موتور از نوع یونیورسال باشد، قطعاً با المنت به صورت موازی بسته می شود زیرا ولتاژ مورد نیاز موتور 220 ولت یا به عبارتی همان ولتاژ شبکه است. از آن جا که موتور یونیورسال وزن سشوار را بالا می برد و از نظر اقتصادی هزینه تولید را افزایش می دهد و نیاز مداوم به سرویس ، نگهداری و تعمیر سشوار دارد، امروزه به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.

موتورهای 12 ولت که خود به نوعی یونیورسال هستند متقاضیان بیشتری دارند زیرا هزینه تولید را کاهش داده و قیمت محصول در مقایسه با سشوارهایی که موتور یونیورسال دارند به مراتب کمتر است. از طرفی سشوار وزن کمتری خواهد داشت و می توان آن را در ابعاد کوچکتر تولید نمود از آن جا که این موتورها با جریان مستقیم کار می کنند، مسئله رعایت قطب بندی از اهمیت فراوانی برخوردار است در کنار محل اتصال سیم به یکی از پایه های موتور علامت + دیده می شود. این پایه در واقع جایگاه قطب مثبت خروجی پل دیود و یا دیود پل است که به پایه دوم موتور قطب منفی جریان مستقیم که توسط پل دیود ایجاد می شود، متصل خواهد شد.

  • کلید

بدون استثناء میتوان گفت در اکثر لوازم خانگی نول مستقیماً به مصرف کننده داده شده، فاز از کلید عبور می کند و به مصرف کننده می رسد و به توسط کلید، عملکرد دستگاه کنترل می شود. در سشوار نیز کلید وظیفه مذکور را بر عهده دارد. در صورتی که عملکرد این چنین نباشد بدون شک نیاز به تعمیر سشوار است.

  • دیود

دیود در سشوار، دو کاربرد متفاوت دارد. گاهی از اوقات دیود پُر آمپر پشت کلید جای داده می شود تا در صورت باز بودن کلید، جریان از دیود عبور نموده و یکسوسازی نیم موج شود. به این ترتیب ولتاژ ورودی کاهش یافته و دستگاه ضعیف کار می کند. با بسته شدن کلید، دیود از مدار خارج شده و از آن جا که ولتاژ به طور کامل به دستگاه می رسد عملکرد آن شتاب و قدرت بیشتری خواهد یافت. زمانی که استفاده بیش از حدی از دستگاه شود دیود می سوزد و نیاز به تعمیر سشوار است.

  • المنت (گرم کننده هیتر)

وظیفه المنت ایجاد گرما در مسیر باد تولید شده (توسط موتور) می باشد. المنت در واقع سیم کُرُم شکل و یا کُرم آلومینیوم است که به دور مقوای نسوز پیچیده شده..

در برخی از سشوارها، المنت دارای ابعاد و اشکال و همچنین سر سیم های متنوعی است. با این وجود کاربرد آن در مدار، دقیقاً مشابه سایر انواع المنت هاست.

  • ترموستات

ترموستات در واقع یک کلید اتومات حرارتی است و هرگاه حرارت محیط داخلی سشوار از حدّ معینی تجاوز نماید، توسط این کلید، مدار برای مدتی قطع می شود و پس از کاهش دما، مجدداً ترموستات به حالت وصل باز می گردد. ( این قطعه کمک شایانی به افزایش طول عمر دستگاه می کند و تا حد بسیار بالایی تعمیر سشوار را کاهش می دهد. ) ترموستات سشوار متشکل از دو کنتاکت اتصال برق ورودی و خروجی و همچنین یک تیغه حساس است، ترموستات همواره در مسیر نول اصلی مدار قرار می گیرد تا با عملکرد خود، برق دستگاه را قطع نماید. با افزایش حرارت داخل دستگاه، تیغه حساس ترموستات انبساط طولی یافته و با جدا شدن از کنتاکت دوم، مانع عبور نول به طرف سایر اجزاء مدار می شود.

کاربرد ترموستات در سشوارهایی که بدنه آن ها از فرآورده های پلاستیکی است ضرورت مضاعفی دارد زیرا بدنه این سشوارها بر اثر گرمای اضافی، سریع تغییر حالت می دهد و بیشتر نیاز به تعمیر سشوار دارند.

جایگاه ترموستات در مدار، سبب شده است که بروز عیب در این قطعه کلّ دستگاه را دچار مشکل کند. ترموستات در سشوار قطعه ای قابل تعویض نیست زیرا به بدنه المنت پرچ شده است. در صورت معیوب بودن آن، مجبورید المنتی را بیابید که مجهز به ترموستات باشد و یا توسط یک قطعه سیم، ترموستات را یکسره نمایید (کنتاکت ورودی را به کنتاکت خروجی متصل سازید). بدین طریق ترموستات از مدار خارج می شود.

  • پروانه فن

با سوار نمودن یک پروانه سبک بر روی محور موتور، می توان به سادگی باد فراوانی را تولید نمود تا گرمای تولید شده در المنت را به طرف لوله خروجی سشوار هدایت نمود. در صورت هرز گرد شدن پروانه، حرارت المنت به خارج از سشوار راهی ندارد و اگر دستگاه مجهز به ترموستات نباشد، با خطر جدّی مواجه خواهد شد و تعمیر سشوار لازم می شود.

گاهاً دیده می شود که خروجی یکی از هادی های مدار و در نتیجه برخورد آن با پروانه فن صدای خشنی را به وجود می آورد. حتّی در مواردی، درگیری مذکور، مانع از حرکت موتور خواهد شد که اجباراً می بایست نسبت به رفع عیب مذکور اقدام نمود.

  • سایر قطعات سشوار

امروزه، هر سشوار مجهز به انواع شانه، برس و هدایت کننده های حرارت است که به لوله سشوار متصل می شوند. از آن جا که این قطعات با تعمیر سشوار و نگهداری دستگاه ارتباط چندانی ندارند به بررسی جداگانه این قطعات پرداخته نشده است.

تعمیر انواع سشوار

تعمیر سشوار پاناسونیک
تعمیر سشوار بوش
تماس با ما
دفتر مرکزی ٦٦٥٠١٢٨٢-٨٨٣٥٥٠١٤

شعبه شرق تهران ٣٣٣٢١٣٧٣

شعبه غرب تهران ٤٤٦٤٦٧٩٧

شعبه شمال تهران ٢٦٣١٤٣٣٦

شعبه جنوب تهران ٦٦٥٠١٦٥٧
معرفی

شرکت آریوسرویس با بیش از 40 سال سابقه در صنعت تعمیرات آماده خدمات رسانی به اهالی تهران می باشد. ما با داشتن حداقل 60 تکنسین مجرب و خبره در ضمینه تعمیر یخچال فریزر ، تعمیر ماشین ظرفشویی ، تعمیر ماشین لباسشویی ، تعمیر آبگرمکن ، تعمیر ماکروفر ، تعمیر کولر گازی ، جاروبرقی ، مخلوط کن ، بخاری ، قهوه ساز ، اتو و .... در هفت روز هفته از ساعت 9 الی 21 آماده به کار و سرویس دهی می باشیم.