66501657 , 88355014

تعمیر بخاری

خانه / تعمیر بخاری

تعمیر بخاری

با وارد شدن به فصل سرما و زمستان نیاز مردم به تعمیر بخاری بیشتر و بیشتر می شود از آنجا که آریوسرویس بیش از 40 سال است که به صورت تخصصی در زمینه تعمیرات لوازم خانگی فعالیت دارد بخشی از خدماتش به تعمیر بخاری خلاصه می شود.

ما با داشتن متخصصینی مجرب و خبره توانسته ایم کلیه مناطق تهران را پوشش دهیم و با ارسال تکنسین به محل مورد نظر کار را برای مشتریان خود راحت تر کرده ایم. پس اگر نیاز به تعمیر بخاری دارید مکث نکنید و برای رهایی از سرما در زمستان با ما تماس بگیرید تا در کمترین زمان بخاریتان را همانند روز اول به شما تحویل دهیم. این دستگاه در انواع مختلفی دسته بندی می شوند که ما در اینجا به نمونه برقی آن بیشتر اشاره می کنیم.

بخاری برقی دستگاهی است که با مصرف انرژی الکتریکی گرما تولید می کند. از این وسیله برقی، در منازل، ادارات، کارگاه های صنعتی و تولیدی، هتل ها و ... به صورتی گسترده استفاده می شود. بخاری برقی از مکانیسم و مدار پیچیده ای برخوردار نیست و به سادگی خواهید توانست هر نوع عیب را در آن شناسایی و رفع نمایید.

همان طور که می دانید برای تعمیر بخاری نیاز است که از اجزای تشکیل دهنده آن اطلاعاتی داشته باشیم. داشتن این معلومات کمک اعظمی در نحوه انجام کار می کند و همچنین سرعت انجام تعمیر بخاری را نیز افزایش می دهد. در زیر به عناصر سازنده بخاری برقی اشاره می شود.

اجزاء تشکیل دهنده

 1. بدنه
 2. عایق چینی نر و ماده
 3. ترمینال چینی
 4. سیم های رابط
 5. پایه فلزی نگهدارنده المنت
 6. هیتر (المنت یا گرم کننده)
 7. پایه فلزی نگهدارنده المنت
 8. عایق نسوز (وارنیش)
 9. کلید
 10. صفحه منعکس کننده حرارت

در ادامه، به شرح و توضیح هر یک از قطعات و اجزاء مذکور خواهیم پرداخت.

 • بدنه

در این دستگاه ها، بدنه را الزاماً از فلز می سازند تا در برابر حرارت تولید شده مقاومت لازم را داشته باشد و از آن جا که بدنه بر اثر گرمای المنت ها سریع داغ می شود، از دسته های کائوچویی جهت حمل و نقل آن استفاده شده است. سایر اجزاء بخاری در قسمت های مختلف بدنه جای می گیرند. هر یک از این اجزا در صورت معیوب شدن احتیاج به تعمیر بخاری دارند.

 • ترمینال چینی

ترمینال در تمامی وسایل برقی محل ورود و همچنین توزیع برق است. استفاده از ترمینال دو حُسن را به همراه خواهد داشت.
اولاًّ اتصالات به صورتی مطمئن و ایده آل به یکدیگر مرتبط شده و با قرار گرفتن زیر پیچ ترمینال از استحکام مکانیکی و الکتریکی لازم برخوردار خواهند بود.

دوماً اتصالات در ترمینال، از بدنه فلزی و سایر قطعات کاملاً عایق است. از نظر استاندارد برق، ترمینال های به کار رفته در وسایل حرارتی، باید از چینی انتخاب شوند، زیرا لاستیک و کائوچو در برابر حرارت به هیچ وجه با چینی قابل قیاس نیستند. ترمینال های چینی در انواع دو راهه و سه راهه تولید می شوند. در صورت خرابی ترمینال می توانید با یکی از شماره های ما تماس و برای تعمیر بخاری خود اقدام نمایید.

 • شبکه محافظ

وجود این شبکه از برخورد اشیاء و یا انسان با المنت های بخاری جلوگیری می کند وجود این شبکه امکان تهیه غذا و آماده سازی چای را نیز فراهم می آورد که البته این مسئله خود از عمده ترین علل تخریب دستگاه، قطع شدن المنت ها و تعمیر بخاری می باشد. زیرا ریزش قطرات آب بر روی المنت های داغ، موجب اکسید شدن مقاومت های سیمی (المنت) شده و پس از گذشت زمان کمی، هیتر قطع خواهد شد.

 • پایه فلزی نگهدارنده المنت

توسط این پایه ها که در دو سوی المنت قرار می گیرند، فاصله المنت از صفحه، تنظیم می شود. از آن جا که پایه ها توسط پیچ و مهره و عایق های چینی نر و ماده به صفحه منعکس کننده حرارت محکم می شوند، احتمال برخورد المنت ها با شبکه و یا صفحه انعکاس حرارت که منجر به اتصال بدنه خواهد شد، بسیار کاهش می یابد.

 • کلید

وظیفه کلید کنترل فاز مدار است. در اکثر مواقع به دلیل خرابی این قطعه تعمیر بخاری صورت می گیرد. نول در اکثر لوازم برقی، به همه مصرف کننده ها داده شده، فاز پس از کلید به آن ها می رسد. با قطع و وصل کلید، مصرف کننده در مدار قرار گرفته و یا از مدار خارج می شود.
یک کلید ساده دارای دو کنتاکت است، یکی فاز ورودی و دیگری فاز خروجی اما بعضاً از کلیدهای لامپ های استفاده شده که در حالت وصل، لامپ داخل آن روشن و در این حالت، وضعیت کار دستگاه به راحتی مشخص می شود. از آن جا که ولتاژ کاری لامپ بسیار کم است با یک مقاومت لایه ای سری بسته شده تا قسمت اعظم ولتاژ در آن افت نموده و به لامپ آسیب نرسد.

 • عایق چینی نر و ماده

برای آن که برق (فاز یا نول) اتصال یافته به این پایه ها با صفحه فلزی انعکاس حرارت ارتباط نیاید، جدا ساختن آن ها از یکدیگر ضروری است. عایق مورد استفاده باید در برابر حرارت پایدار باشد، زیرا، درجه حرارت در اطراف صفحه، انعکاس حرارت بسیار بالاست و کنترل نشدن آن باعث آسیب دیدن اجزای دیگر و در نتیجه تعمیر بخاری می شود. عمل عایق نمودن المنت از صفحه مذکور توسط دو پایه چینی نر و ماده صورت می گیرد. معمولاً پایه ماده از روی صفحه و پایه نرینه از زیر صفحه به یکدیگر متصل می شوند و مسیری عایق جهت عبور پیچ و مهره را ایجاد می سازند. علت کاربرد پایه ماده از این رو است که قطر این پایه به مراتب بیشتر از پایه نرینه است و به همین دلیل بالا نصب می شود تا المنت ها از صفحه فاصله یافته و صفحه انعکاس حرارت بیش از حد داغ نشود.

 • سیم های رابط

به وسیله هادی ها (سیم های رابط) بارهای الکتریکی به مصرف کننده ها می رسند از این رو همواره می بایست سطح مقطع سیم متناسب با بار مورد نیاز مصرف کننده انتخاب گردد. از آن جا که جریان مصرفی بخاری های برقی تقریباً زیاد است کاربرد سیم با نرم پایین تر از mm2 5/1 به هیچ وجه توجیه نمی شود. سیم با مقطع mm2 5/2 جهت سیم بندی مدار بخاری برقی از هر حیث ایده آل است و اگر به این مسئله دقت نشود موجب به بار آمدن ضررات بسیاری شده و در نتیجه تعمیر بخاری الزامی است.

 • المنت (هیتر یا گرم کننده)

المنت بخاری برقی از پیچش مقاومت های سیمی به دور آجر نسوز و یا سرامیک تشکیل شده است. مقاومت سیمی از نوع مقاومت مصنوعی است که در واقع از جنس کُرُم آلومینیوم و یا کُرُم نیکل ساخته می شود. به هنگام تعویض المنت بخاری برقی ، تعمیر بخاری و تهیه المنت جدید، علاوه بر توان هیتر، توجه به طول آن نیز الزامی است زیرا این المنت ها را در فروشگاه به نسبت طولشان (از 20 الی 30 سانتیمتر) در اختیار مصرف کننده قرار می دهند. به هر حال توان نامی اکثر این المنت ها در حدود 1000 وات است.

 • عایق نسوز (وارنیش ماکورانی)

عایق هادی ها از P.V.C (پلی کلریدوئیل) بوده و حرارت مجاز عایق هادی c ◦ 70 بوده و با تخریب عایق هادی ها، احتمال اتصال کوتاه و یا اتصال بدنه در دستگاه افزایش می یابد. اگر چه قسمت اعظم حرارت تولید شده توسط صفحه انعکاس حرارت، از دستگاه دور می شود اما همچنان گرمای زیاد از صفحه به هادی های پشت آن انعکاس خواهد یافت . از این رو کاربرد وارنیش (عایق نسوز) در بخاری برقی و بدون استثناء تمامی وسایل برقی حرارتی، الزامی است. وارنیش از الیاف مخصوص مانند ابریشم نسوز تهیه و در قطرهای مختلف تولید و به بازار ارائه می شود. نرم های رایج عبارتند از 2، 4، 6، 8، 10 و ... توصیه می شود در تهیه وارنیش به مرغوبیت آن توجه نمایید زیرا کیفیت عایق نسوز در ایمنی دستگاه و عمر مفید سیم بندی بسیار مؤثر است و می تواند نیاز به تعمیر بخاری را تا حد بسیار بالایی کاهش دهد.

 • صفحه منعکس کننده حرارت

این صفحه در هدایت گرمای تولید شده توسط المنت ها، اجباراً باید از فلز ساخته شود و بعضی از تولید کنندگان به منظور زیبا سازی محصول خود، آن را از فلز استیل می سازند.

8 نکته مهم درباره استفاده و تعمیر بخاری

 • دستگاه را به مدت طولانی روشن نگذارید.
 • از شستن بدنه دستگاه با پارچه کاملاً خیس و مرطوب و یا قرار دادن دستگاه در داخل آب شدیداً پرهیز کنید. چرا که بر اثر ورود رطوبت به دستگاه امکان معیوب شدن قطعات و در نتیجه تعمیر بخاری وجود دارد.
 • به محض رؤیت اولین اتصال بدنه، دستگاه را از برق خارج نموده و عیب را جستجو و رفع نمایید. از ادامه کار دستگاه در شرایطی که اتصال بدنه دارد، خودداری کنید. و در صورتی که نتوانستید ایراد را رفع کنید حتما با مرکز تعمیر بخاری تماس حاصل فرمایید.
 • در صورت زخمی بودن کابل دستگاه، آن را تعویض نمایید.
 • هرگز دوشاخه بخاری برقی را به سه راهه برق و یا محل انشعاب مشابهی متصل نسازید زیرا از مسیری که دستگاه تغذیه می شود، نمی توان جهت برق رسانی به وسایل دیگر استفاده نمود.
 • قبل از اتصال دوشاخه به پریز، مطمئن شوید سیم استفاده شده در آن مسیر، برای عبور حداقل A 15 مناسب باشد.
 • در صورت رؤیت خروج دود از پشت بخاری و یا به مشام رسیدن بوی سوختن لاستیک، دستگاه را از برق خارج نموده و به بررسی صحت سیم بندی و وارنیش ها بپردازید. اگر در مورد این دستگاه اطلاعاتی ندارید بهتر است خودتان دست به کار نشوید و با یکی از نمایندگی ها جهت تعمیر بخاری تماس بگیرید.
 • در مدار آن، بهتر است هر المنت از یک کلید مستقل تغذیه شود و ارتباط دو یا چند المنت به یک کلید به هیچ وجه اصولی نیست و اگر مدار از قبل به این صورت بوده می توانید به سادگی، با تعویض کلید و انتخاب کلیدهای لامپ دار، مدار جدید و مطمئن تری ایجاد نمایید.
تماس با ما
دفتر مرکزی ٦٦٥٠١٢٨٢-٨٨٣٥٥٠١٤

شعبه شرق تهران ٣٣٣٢١٣٧٣

شعبه غرب تهران ٤٤٦٤٦٧٩٧

شعبه شمال تهران ٢٦٣١٤٣٣٦

شعبه جنوب تهران ٦٦٥٠١٦٥٧
معرفی

شرکت آریوسرویس با بیش از 40 سال سابقه در صنعت تعمیرات آماده خدمات رسانی به اهالی تهران می باشد. ما با داشتن حداقل 60 تکنسین مجرب و خبره در ضمینه تعمیر یخچال فریزر ، تعمیر ماشین ظرفشویی ، تعمیر ماشین لباسشویی ، تعمیر آبگرمکن ، تعمیر ماکروفر ، تعمیر کولر گازی ، جاروبرقی ، مخلوط کن ، بخاری ، قهوه ساز ، اتو و .... در هفت روز هفته از ساعت 9 الی 21 آماده به کار و سرویس دهی می باشیم.