66501657 , 88355014

تعمیر مخلوط کن

خانه / تعمیر مخلوط کن

تعمیر مخلوط کن

تعمیر مخلوط کن هم یکی دیگر از خدمات آریوسرویس به سرتاسر تهران است. هر مخلوط کنی با هر برندی که دارید را می توانید به ما بسپارید و مطمئن باشید در کمترین زمان آن را سالم همانند روز اولش به شما باز می گردانیم. تعمیر مخلوط کن نیز مانند سایر لوازم خانگی نیاز به علم تخصص دارد و ما با داشتن متخصصینی مجرب این کار را انجام می دهیم.

پس دیگر نگران این نباشید که دستگاه شما قدیمی شده است و دیگر کارآیی اولش را ندارد. ما با در اختیار داشتن نمایندگی تمامیه برندهای لوازم خانگی هر قطعه ای که نیاز باشد را فراهم می کنیم و شما می توانید مثل سابق از دستگاه خود استفاده کنید.

پیشنهاد آریوسرویس به شما این است که هیچوقت احساس نکنید که این دستگاه پیچیده نیست و برای تعمیر مخلوط کن می توانید خودتان اقدام کنید. هرگز این کار را انجام ندهید با شماره گیری یکی از نزدیکترین مراکز تعمیر ، این کار را بر عهده آنان بسپارید.

در ادامه مطلب می خواهیم به بررسی اجزای تشکیل دهنده آن بپردازیم چراکه اگر تکنسینی در حال مطالعه این صفحه است بتواند به راحتی برای تعمیر مخلوط کن نیز اقدام نماید. پس با ما همراه باشید این مطالب برای افراد عادی نیز مفید می باشد.

مخلوط کن یکی دیگر از وسایل برقی است که در اکثر منازل و فروشگاه های مواد غذایی از جمله آبمیوه فروشی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

آمیختگی یکدست و یکنواخت مواد غذایی ریخته شده درون ظرف مخلوط کن، روش ترکیب دستی (همزن) را دیگر به کنار زده و کاربرد این وسیله برقی را بسیار رایج نموده است.

 • ساختمان مخلوط کن

مخلوط کن از دو قسمت اصلی تشکیل شده است:

1. اجزاء الکتریکی

2. اجزاء مکانیکی

در قسمت الکتریکی که در واقع محرک اصلی تیغ به شمار می رود، از موتور یونیورسال با سرعت بالا استفاده شده است.

به محض اتصال برق به موتور، آرمیچر و کوپلینگ متصل به انتهای محور، به چرخش در خواهند آمد. بیشتر ایرادات به وجود آمده در این دستگاه که موجب تعمیر مخلوط کن می شود مربوط به همین قسمت می باشد.

معمولاً کوپلینگ متصل به محور آرمیچر، حالت نرینه داشته و قسمت مادگی کوپلینگ با قسمت نرینه درگیر شده و تیغ مخلوط کن با همان سرعت آرمیچر میچرخد.

با چرخش تیغ، مواد غذایی ریخته شده درون ظرف ضمن خُرد شدن به طور کامل با یکدیگر مخلوط می شوند.

 • مدار الکتریکی مخلوط کن

مدار الکتریکی بسیاری از این دستگاه ها، یک مدار سری ساده متشکل از دوشاخه، سیم رابط، موتور یونیورسال و گاهاً موتورهای با قطب چاکدار به اضافه کلید کنترل دو حالته است.

اما به منظور کنترل سرعت و دادن انعطاف و مانور بیشتر به موتور در ترکیب و تهیه مواد غذایی مختلف، امروزه اکثر مخلوط کن ها، دارای موتورهایی با دورهای مختلف هستند. در ادامه برای بالا بردن اطلاعات در مورد تعمیر مخلوط کن مدار الکتریکی دو نوع مخلوط کن چند سرعته مورد شرح و بررسی قرار می گیرد.

 • مدار الکتریکی مخلوط کن بیم

در صفحه کلید دستگاه، چهار حالت وجود دارد. حالت 0 نقطه خاموش موتور و یا توقف آن است. با حرکت سلکتور (کلید انتخاب حالت) و استقرار آن بر روی پایه 1، فاز جهت رسیدن به موتور اجباراً باید از دیود پُر آمپر عبور کند. در نتیجه یک سوسازی نیم موج شده و اندکی کاهش ولتاژ خواهد یافت و موتور در این وضعیت به ولتاژ نامی (v220) دسترسی ندارد. از این رو توان دستگاه در این وضعیت کمتر از توان نامی آن خواهد بود. برای تعمیر مخلوط کن ابتدا باید از سهولت این قسمت اطمینان حاصل فرمایید تا روند کارتان سرعت یابد.

با حرکت سلکتور به طرف موقعیت 2، دیود از مدار خارج شده و فاز مستقیماً به موتور میرسد. از آن جا که دستگاه در این حالت با ولتاژ 220 ولت عمل می کند، بدیهی است که توان آن به مراتب بیشتر از حالت 1 و در حدود توان نامی دستگاه خواهد بود. حالت M جهت عملکرد موقتی موتور است و کلید بر روی این حالت مستقر نمی شود در واقع میتوان M را یک شستی دانست که با حرکت سلکتور به طرف آن، موتور برقدار شده و مادامی که توسط دست، سلکتور در این حالت است، دستگاه به کار خود ادامه خواهد داد ( با رها کردن سلکتور موتور متوقف خواهد شد). اگر کارکرد دستگاه همانند مطالب بالا باشد نیازی به تعمیر مخلوط کن نیست و تنها کافیست تیغه آن مورد بررسی قرار گیرد.

 • مدار الکتریکی مخلوط کن ناسیونال (ساخت تایوان)

این برند جزو شناخته ترین مارک های این دستگاه به شمار می رود، همچنین سالیان سال است که دیگر کمپانی ها نتوانسته اند فروش خود را به این برند برسانند. شاید باورتان نشود اما در طی 40 سال سابقه آریوسرویس با وجود گستردگی این برند، در تعمیر مخلوط کن کمتر پیش می آید که افراد مخلوط کن ناسیونال را پیش ما بیاورند و اصولا دستگاه هایی با برندهای مختلف بیشتر دچار عیب و ایراد می شود. در زیر به اجزای تشکیل دهنده آن اشاره می کنیم.

 1. درب مخلوط کن
 2. ظرف شیشه ای
 3. واشر لاستیکی انتهای ظرف
 4. تیغ مخلوط کن
 5. پایه ظرف
 6. بدنه (محفظه موتور)
 7. گیره نگهدارنده
 8. صفحه کلید

با فشار کلید 1، فاز مستقیماً به موتور میرسد و از آن جا موتور قبلاً نول را دریافت داشته، با توان نامی خود، شروع به کار خواهد نمود. (زیرا در این حالت به موتور 220 ولت داده شده است). با فشار حالت 2، کلید 1 به حالت قطع درآمده و فاز پس از یک سوسازی نیم موج و کاهش ولتاژ در اختیار موتور قرار می گیرد. ولتاژ کاهش یافته، موجب آن می شود که موتور، قدری کمتر از توان نامی خود عمل نماید و این امر کاملاً طبیعی است در صورت مشاهده چنین وضعی گمان نکنید که به تعمیرمخلوط کن احتیاج دارید.

شستی m در واقع تعیین کننده عملکرد موقت موتور است. مادامی که با فشار حالت M به آن فرمان می دهید، عمل نموده و با قطع این فرمان، موتور متوقف خواهد شد.

مکانیزم کلید به گونه ای طراحی شده، که فشار هر یک از کلیدها، کلید قبلی را به حالت قطع در می آورد و هرگز دو کلید (دو حالت) همزمان به صورت وصل قرار نمی گیرند. برای خارج نمودن کلیدها از مدار، یک اهرم مخصوص به کار گرفته شده است. در صورتی که دو کلید به طور همزمان داخل باشد قطعا ایرادی برای دستگاهتان به وجود آمده است و نیاز به تعمیر مخلوط کن می باشد.

 • محافظ الکتریکی موتور مخلوط کن

در تعمیر مخلوط کن بروز معایب جزئی در موتور می تواند، شرایط دشواری را بر آن تحمیل نماید. به عنوان مثال، هرز گرد شدن پروانه خنک کننده دمای محیط کاری موتور را افزایش داده و سیم پیچی موتور را تهدید می کند و یا مواد غذایی کم آب و سخت که خُرد نمودن آنها نیاز به قدرت مکانیکی زیادی دارد دستگاه را وادار به کشیدن جریان اضافی از مدار خواهد نمود و یا ...

همان طور که دیده می شود وجود یک محافظ برای موارد مذکور در موتورها الزامی است اما اکثر تولید کنندگان وسایل برقی، نسبت به کاربرد محافظ موتور از خود تمایلی نشان نمی دهند که این خود دلیلی بر خراب شدن و نیاز به تعمیر مخلوط کن می باشد.

در مدار الکتریکی مخلوط کن ناسیونال از اورلود (محافظ الکترکی موتور) استفاده شده.

ساختمان اورلود از یک المنت کم وات و یک صفحه حساس به گرما تشکیل شده است.

در شرایط عادی، گرمای المنت قادر به تحریک صفحه نیست. بنابراین فاز ورودی به راحتی از طریق المنت و با عبور از صفحه حساس به مدار میرسد. اما در شرایط غیر عادی که موتور جریان زیادی را از خط تغذیه مطالبه می کند، حرارت تولید شده در المنت افزایش یافته، صفحه حساس منبسط شده و ارتباط کنتاکت ها با یکدیگر قطع می شود.

با عملکرد اورلود، موتور نیز متوقف می شود زیرا محافظ با موتور همواره در حالت سری قرار می گیرد.

در تعمیر مخلوط کن دقت داشته باشید که عملکرد اورلود، موجب قطع گرمای تولید شده توسط قطعه المنت کوچک داخل آن می شود و از این رو با کاهش دمای داخل قطعه محافظ ، صفحه حساس پس از مدتی به جای خود باز می گردد.

اگر مشکل موتور همچنان به قوت خود باقی باشد، پس از مدت کوتاهی مجدداً عملکرد اورلود موجب قطع مدار خواهد شد و در چنین شرایطی حتما باید با مرکز تعمیر مخلوط کن تماس گرفته شود.

تا به این جا اشاره شد، که عبور جریان اضافی از مسیر اورلود، موجب تحریک صفحه حساس می شود. علاوه بر این مورد، قرار داشتن اورلود، در محیطی که دمای آن بیش از حدّ معینی باشد، تیغه حساس را تحریک و موجب عملکرد آن می شود.

بنابراین اورلود را در داخل موتور تعبیه می کنند، تا افزایش دما در محفظه موتور موجب قطع مدار (عملکرد اورلود) شود. با وجود اورلود، کشش جریان اضافی توسط دستگاه ناممکن خواهد بود.

8 نکته مهم درباره استفاده و تعمیر مخلوط کن

 1. قبل از توقف کامل موتور، پارچ را از روی محفظه جدا نسازید زیرا این عمل به کوپلینگ های مخلوط کن شدیداً آسیب میرساند.
 2. قبل از تعمیر مخلوط کن، سیم رابط آن را از برق جدا سازید.
 3. هرگز قطعات دستگاه را در آب جوش شستشو ندهید و برای خشک کردن آنها از حرارت شعله و امثالهم استفاده نکنید.
 4. از آن جا که مسیر ورود هوا در اکثر مخلوط کن ها در زیر محفظه موتور تعبیه شده، از قرار دادن مخلوط کن بر روی فرش و ... به هنگام کار خودداری کنید.
 5. از مخلوط کن برای تهیه مواد غذایی در یک زمان طولانی استفاده نکنید.
 6. از ریختن مواد سوخت درون ظرف مخلوط کن مانند یخ و ... خودداری نمایید زیرا موجب آسیب دیدن تیغ میشود و در نهایت تعمیر مخلوط کن می شود.
 7. از ریختن آب بر روی محفظه موتور جداً خودداری نمایید.
 8. در صورت مشاهده هر گونه عیب و یا تغییر صدا در هنگام کار دستگاه، سریع به عیب یابی و رفع آن بپردازید.
تماس با ما
دفتر مرکزی ٦٦٥٠١٢٨٢-٨٨٣٥٥٠١٤

شعبه شرق تهران ٣٣٣٢١٣٧٣

شعبه غرب تهران ٤٤٦٤٦٧٩٧

شعبه شمال تهران ٢٦٣١٤٣٣٦

شعبه جنوب تهران ٦٦٥٠١٦٥٧
معرفی

شرکت آریوسرویس با بیش از 40 سال سابقه در صنعت تعمیرات آماده خدمات رسانی به اهالی تهران می باشد. ما با داشتن حداقل 60 تکنسین مجرب و خبره در ضمینه تعمیر یخچال فریزر ، تعمیر ماشین ظرفشویی ، تعمیر ماشین لباسشویی ، تعمیر آبگرمکن ، تعمیر ماکروفر ، تعمیر کولر گازی ، جاروبرقی ، مخلوط کن ، بخاری ، قهوه ساز ، اتو و .... در هفت روز هفته از ساعت 9 الی 21 آماده به کار و سرویس دهی می باشیم.