66501657 , 88355014

تعمیر آبگرمکن

خانه / تعمیر آبگرمکن

تعمیر آبگرمکن ، تعمیر پکیج

تعمیر آبگرمکن یا به اصطلاح همان پکیج جزو یکی دیگر از خدمات آریوسرویس به ساکنین تهران می باشد. شما با شماره گیری یکی از خطوط ما می توانید مشکل دستگاه خود را بیان و برای درست شدن آن اقدام نمایید.

آریوسرویس با داشتن تکنسین های مجرب در زمینه تعمیر آبگرمکن یا تعمیر پکیج توانسته مشتریان وفاداری را در این 40 سال جذب کند به طوری که برای سرویس آبگرمکن خود نیز با ما تماس می گیرند. این حرفه نیز مانند سایر تعمیرات لوازم خانگی نیاز به داشتن دانش فنی دارد و مهمتر از آن چون این محصول با گاز شهری و برق در ارتباط است لازم است که برای تعمیر آبگرمکن و یا تعمیر پکیج از اجزای داخلی آن اطلاع لازم کسب نمود.

از پکیج در منازل، هتل ها و ... به منظور گرم نمودن آب در مصارف استحمام، شستشوی ظروف، لباس و امثالهم استفاده می کنند.
بسیاری از تعمیرکاران، آبگرمکن را به سماور برقی بزرگ تشبیه می کنند که این تشبیه و مقایسه صحیح است. آبگرمکن ها را امروزه برقی، گازی و نفتی تولید می کنند که می توان نوع برقی آن را در قیاس با انواع دیگر آن دارای محاسن زیر دانست: اولاً از آنجا که تنور تحت تأثیر مستقیم حرارت قرار ندارد، عمر مفید آن بسیار زیاد است و همین امر باعث می شود که نیاز به تعمیر آبگرمکن تا حد بسیاری کاهش یابد، دوماً در آبگرمکن برقی گاز کربنیک تولید نمی شود و به همین سبب آلودگی محیط زیست و خطر گاز گرفتگی توسط آن از بین می رود. علی رغم محاسن فوق، به سبب مصرف بالای انرژی برق، تقاضای محدودی در استفاده از این نوع دستگاه مشاهده می شود اما می توان با سرویس و رسوب زدایی مداوم المنت، از انرژی الکتریک، حداکثر استفاده و بهره را برد و راندمان دستگاه را افزایش داد، ضمن آن که مصرف انرژی در آن بسیار کاهش خواهد یافت.

همان طور که در بخش ابتدایی این دستگاه گفته شد برای تعمیر آبگرمکن نیاز است که از اجزای تشکیل دهنده آن اطلاعات مناسبی کسب نمود و با علمی کامل و دانشی کافی به سراغ آن رفت. در زیر به عناصر تشکیل دهنده نوعی از این محصولات که مدل برقی آن است اشاره می شود.

اجزا تشکیل دهنده :

 • بدنه
 • لامپ خبر
 • مخزن
 • سیم های رابط
 • ترموستات گازی
 • وارنیش (عایق نسوز)
 • ترمینال چینی
 • المنت (هیتر)

در ادامه برای اطلاعات بیشتر از نحوه تعمیر آبگرمکن یا تعمیر پکیج هر یک از قطعات و اجزاء مذکور به اختصار مورد بررسی قرار گرفته می شود.

 • بدنه

بدنه را از ورقه ای مقاوم فلزی همراه با رنگ آمیزی می سازند، و در آن محل های مخصوص لوله های ورود و خروج آب یا همان لوله مخصوص تخلیه آب و همچنین محل نصب جعبه اتصالات تعبیه شده است.

 • مخزن اصلی

این مخزن را از ورقه ای مقاوم فلزی همراه با لعاب می سازند، تا در برابر عوامل جوّی از دوام بالایی برخوردار باشد. در اکثر این دستگاه های جدید، علاوه بر لوله های مخصوص ورود و خروج آب، لوله دیگری به عنوان مجرای تخلیه آب در موارد ضروری در نظر گرفته شده است. شیر مخصوص خروج آب گرم در بالای مخزن و لوله های ورود آب سرد و تخلیه در پایین آن تعبیه شده اند.

همچنین بر روی بدنه مخزن، محل ورود المنت به داخل آب و جایگاه لوله بلوی ترموستات گازی دیده می شود.

از آن جا که به واسطه بروز عیوبی خاص در ترموستات، احتمال عدم اتومات وجود دارد، و خرابی این قطعه موجب تعمیر آبگرمکن می شود، جهت جلوگیری از افزایش دمای آب که می تواند منجر به انفجار شود، از شیر اطمینان در بالای مخزن استفاده شده و هر گاه دمای آب از 85 درجه (در عموم شیرهای اطمینان) تجاوز نماید، سیستم اتومات شیر، تحریک و یا باز شدن مجرای خروج آب، قسمت اعظم آب داغ به خارج از آن ریخته می شود. با کاهش دمای آب، شیر به صورت خودکار بسته می شود. در اکثر موارد برای شیر اطمینان مسیر مجزایی طراحی نشده و عموماً آن را بر روی لوله خروجی آبگرم نصب می کنند.

همچنین در محل ورودی آب، کاربرد شیر خودکار (یک طرفه) الزامی است. هرگاه مسیر آب به طرف آبگرمکن باشد، دریچه شیر باز شده و در غیر این صورت یعنی به هنگام خروج آب از دستگاه از مسیر ذکر شده، فشار آب دریچه را بسته و به همین دلیل، آب از این مجرا خارج نمی شود. برای تعمیر آبگرمکن خود بهتر است به یکی از نمایندگی های مجاز مراجعه فرمایید.

تعمیر آبگرمکن

نمایندگی تعمیرات آبگرمکن

نمایندگی تعمیرات آبگرمکن آریو سرویس این مژده را به ساکنین تهران می دهد که بدون محدودیت، کلیه مناطق تهران را تحت پوشش قرار می دهد و به واسط 50 تکنسین فعال خود در کمتر از یک ساعت در محل مشتری حاضر می شود تا بلافاصله پس از تماس اقدامات لازم جهت تعمیر آبگرمکن را انجام دهد. برای تماس با نمایندگی می توانید با یکی از خطوطی که در سایت درج شده است تماس حاصل فرمایید. در زیر به ادامه بحث اجزای تشکیل دهنده آبگرمکن می پردازیم.

 • ترموستات گازی

ترموستات را می توان یک کلید اتومات حرارتی دانست. از آن جا که استفاده از کلیدهای ساده در وسایلی چون سماور و آبگرمکن عملاً ممکن نیست، بهره گیری از این نوع کلیدهای خودکار الزامی است. ترموستات گازی دارای اجزاء زیر است.

1. بدنه

2. پیچ تنظیم

3. فانوسک – لوله موئی و لوله بلو

4. ولوم

5. اهرم

 • کنتاکت های اتصال

در رابطه با چگونگی عملکرد ترموستات گازی باید گفت که داخل فانوسک ترموستات، لوله بلو و لوله موئی مقداری گاز اتِر یا جیوه وجود دارد. لوله بلو در جایگاه خود که در فاصله کمی از المنت در مخزن تعبیه شده، قرار می گیرد.

با حرکت ولوم ترموستات در جهت عقربه های ساعت، کنتاکت ها به یکدیگر متصل شده و فاز از ترموستات به المنت می رسد. از آن جا که نول از ترمینال اصلی به المنت داده شده بود، تولید حرارت داخل آب آغاز می شود. حرارت المنت اولاً، دمای آب مخزن را افزایش می دهد، دوماً جداره فلزی جایگاه لوله بلو را گرم خواهد نمود. با انعکاس این گرما به لوله بلو، گاز درون آن افزایش دما و در واقع انبساط حجم یافته و با عبور از لوله موئی و رسیدن به فانوسک، موجب افزایش دمای تمامی گاز درون ترموستات می شود. انبساط حجمی گاز ترموستات سبب افزایش حجم فانوسک شده و همین مسئله شرایط قطع ارتباط کنتاکت ها را فراهم می آورد. یکی از عوامل مهم در تعمیر آبگرمکن خرابی و معیوب شدن ترموستات آن است.

با قطع کلید در ترموستات، تولید حرارت در المنت نیز قطع شده و دمای آب و همچنین گاز داخل ترموستات، کاهش خواهد یافت.
همزمان با کاهش دمای گاز، حجم آن نیز کاهش یافته و این مسئله، فانوسک را تحت تأثیر قرار می دهد. زیرا بازگشت فانوسک منبسط شده به وضعیت اولیه خود، زمینه را جهت بازگشت تیغه کلید به حالت وصل، مساعد ساخته و یک فنر صفحه ای که به پشت تیغه کلید متصل است، موجب اتصال مجدد کلید خواهد شد. با بسته شدن کلید، المنت مجدداً تولید حرارت را آغاز می کند.

 • ترمینال چینی

منظور از به کارگیری ترمینال چینی، ایجاد اتصالاتی مطمئن است. گره به وجود آمده در ترمینال از بدنه فلزی نیز عایق خواهد بود. در وسایل گرمایی، ترمینال الزاماً از جنس چینی انتخاب می شود تا در برابر حرارت از مقاومت لازم برخوردار باشد.

 • لامپ خبر

از این لامپ جهت نمایش زمان کار المنت استفاده می شود. از آن جا که لامپ در مدار الکتریکی آن، موازی با هیتر بسته شده است، همراه با آن روشن و خاموش خواهد شد. در داخل مجموعه لامپ، از یک مقاومت رنگی استفاده شده تا ولتاژ و جریان لامپ کاهش یابد. بدیهی است که لامپ و مقاومت لایه ای به صورت سری به یکدیگر متصل شده اند. برای اطلاع بیشتر از خرابی دستگاه خود می توانید با یکی از مراکز تعمیر آبگرمکن تماس حاصل فرمایید.

 • سیم های رابط

به کمک این هادی ها ترکیب اصلی مدار به وجود می آید. سطح مقطع آن ها می بایست متناسب با جریان مدار محاسبه گردد. در غیر این صورت و به واسطه عبور جریان اضافی، حرارت در هادی افزایش یافته و سبب سوختن عایق شده و اتصال بدنه یا اتصال کوتاه به وجود خواهد آمد. حداقل مقطع هادی انتخاب شده در نمونه های برقی آن 5/1 میلیمتر مربع است.

 • وارنیش (عایق نسوز هادی)

در کلیه وسایل حرارتی مانند سماور، بخاری، توستر و ... کاربرد وارنیش جهت حفاظت از عایق هادی الزامی است.
عایق هادی در حرارت بیش از 70 درجه سانتیگراد آسیب می بیند اما کاربرد وارنیش که دارای قطرهای مختلف و از الیاف نسوز تهیه شده است، استقامت عایق هادی را در برابر حرارت محیط بسیار افزایش خواهد داد.

 • المنت (هیتر)

یکی دیگر از قطعاتی که بیشتر در معرض خرابی قرار می گرد و باعث تعمیر آبگرمکن می شود المنت آن است. به المنت، هیتر هم نیز گفته می شود.

وظیفه هیتر، تولید حرارت به منظور افزایش دمای آب مخزن دستگاه است. در هیتر، انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی تبدیل می شود. ساختمان هیتر، مقاومت سیمی از جنس کُرُم نیکل و یا کُرُم آلومینیوم است که جهت حفاظت از اتصال بدنه، آن را در داخل خاک چینی قرار می دهند و برای آن که نفوذ آب، مقاومت، سیمی را سریع اکسید نسازد و همچنین به منظور بهره گیری از تشعشع حرارتی هیتر، بر روی مقاومت روکش محافظی از فولاد (در برخی موارد از مس) قرار می دهند. در المنت های جدید محل استقرار لوله بلوی ترموستات گازی در نظر گرفته شده است.

از آن جا که این المنت ها به وسیله عایق های لاستیکی آب بندی می شوند، اتصال آن به برق در حالی که بدون آب است می تواند ضمن سوزاندن لاستیک و ایجاد شرایط نشت آب سبب اتصال بدنه در آن نیز شود و موجب تعمیر آبگرمکن شود. از این رو بر روی بدنه تمامی آبگرمکن های برقی، این مورد تذکر داده شده است.

توصیه می شود، قبل از به کارگیری المنت جدید، عایق بودن پایه های اتصال برق آن را از بدنه فلزی هیتر به وسیله چراغ سری مورد آزمایش قرار دهید.

نمایندگی تعمیرات آبگرمکن

10 نکته مهم درباره استفاده و تعمیر آبگرمن

 1. از آن جا که عملکرد صحیح ترموستات گازی در جلوگیری از بروز حادثه نقش بسزایی دارد، در فواصل زمانی معیّن به صحّت کارکرد آن توجه نموده و در صورت مشاهده عدم اتومات، با یکی از مراکز تعمیر آبگرمکن تماس گرفته شود تا علت را بررسی و به رفع عیب بپردازند. البته اگر این مشکل به واسطه نشت گاز ترموستات رُخ داده باشد، تعویض آن الزامی است.
 2. مجهز نمودن آبگرمکن برقی به یکی از سیستم های حفاظت اتصال بدنه بسیار ضروری است.
 3. از این محصول در یک زمان طولانی، استفاده نکنید بلکه به ازای یک ساعت روشن ماندن دستگاه، حداقل 10 دقیقه آن را در وضعیّت خاموش قرار دهید.
 4. همواره دقت نمایید که نشان دهنده حرارت آن، صحیح عمل کند.
 5. در صورت مجهز نبودن دستگاه به شیر اطمینان، به هیچ وجه از آن استفاده نکنید.
 6. توصیه می شود برای وسایلی چون آبگرمکن برقی که جریان مصرفی بسیار بالایی دارد یک خط مستقل از کنتور منزل ایجاد و خط جدید به یک فیوز مناسب تجهیز شود چرا که بالا رفتن مصرف برق در این دستگاه ها باعث فشار آوردن و در نتیجه خراب شدن و تعمیر آبگرمکن و سایر لوازم برقی می شود.
 7. هرگز آبگرمکن برقی را بدون آب به برق متصل نکنید که در این صورت واشرهای لاستیکی که در آب بندی دستگاه فوق العاده مؤثر هستند، آسیب دیده و علاوه بر مشکل مذکور، المنت دستگاه نیز صدمه دیده دچار اتصال بدنه خواهد شد.
 8. از آن جا که در نمونه برقی این دستگاه ها، تنور یا مخزن آب تحت حرارت مستقیم آتش قرار ندارد (برخلاف نمونه های گازی و نفتی)، عمر مفید آن بسیار بالاست. با این وجود در صورت مشاهده هر گونه نشت و یا خارج شدن آب از مخزن، دستگاه را از برق خارج نموده و فلکه های ورود و خروج آب ازدستگاه را ببندید و جهت ترمیم محل آسیب دیده از یک مرکز تعمیر آبگرمکن کمک بخواهید.
 9. جهت نظافت بدنه آن از ابر آغشته به کف مواد شوینده استفاده کنید. از ریختن آب بر روی بدنه بالاخص جعبه اتصالات جداً خودداری نمایید.
 10. دو شاخه و یا کابل رابط، در صورت خرابی و یا مشاهده محل آسیب دیدگی، سریع تعویض گردد. در انتخاب دوشاخه به جریان نامی و کیفیت محصول بسیار دقت نمایید.
تماس با ما
دفتر مرکزی ٦٦٥٠١٢٨٢-٨٨٣٥٥٠١٤

شعبه شرق تهران ٣٣٣٢١٣٧٣

شعبه غرب تهران ٤٤٦٤٦٧٩٧

شعبه شمال تهران ٢٦٣١٤٣٣٦

شعبه جنوب تهران ٦٦٥٠١٦٥٧
معرفی

شرکت آریوسرویس با بیش از 40 سال سابقه در صنعت تعمیرات آماده خدمات رسانی به اهالی تهران می باشد. ما با داشتن حداقل 60 تکنسین مجرب و خبره در ضمینه تعمیر یخچال فریزر ، تعمیر ماشین ظرفشویی ، تعمیر ماشین لباسشویی ، تعمیر آبگرمکن ، تعمیر ماکروفر ، تعمیر کولر گازی ، جاروبرقی ، مخلوط کن ، بخاری ، قهوه ساز ، اتو و .... در هفت روز هفته از ساعت 9 الی 21 آماده به کار و سرویس دهی می باشیم.