66501657 , 88355014

تعمیر یخچال فریزر

خانه / تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر یکی از فنی ترین اقدامات این حرفه به حساب می آید. پیچیدگی و گستردگی قطعات این دستگاه موجب شده تا تعمیر یخچال فریزر کاری تخصصی و دشوار به حساب بیاید. به همین دلیل نمی توان به هر مرکز و نمایندگی برای انجام آن اعتماد کرد. برخی مواقع پیش آمده است که تکنسینی از شرکتی نسبتا معتبر برای تعمیر یخچال فریزر به محل مشتری اعزام شده و پس از ساعت ها کلنجار با دستگاه نتوانسته مشکل آن را برطرف کند و با گفته های کذب و دروغین سرپوشی بر عدم مهارت خود گذاشته و ادعای آن را داشته که به هیچ وجه ایراد یخچال شما بر طرف نمی شود. در صورتی که شرکت تعمیرات لوازم خانگی آریوسرویس با بیش از 40 سال سابقه در این صنعت الاخصوص تعمیر یخچال فریزر، بر این باورند که هیچ ایرادی در لوازم خانگی وجود ندارد که قابل رفع نباشد و با اطمینان کامل از تکنسین های خود قبل از ارسال به محل این قول را به مشتریان می دهد که در کسری از زمان عیب به وجود آمده در دستگاه رفع و آن را به مانند روز اول بازمی گردانند.

علاوه بر این اعتماد به ما و پس از آن تماس با ما این مزیت را برای شما دارد که کلیه قطعات تعویضی در هنگام تعمیر از نمونه اورجینال آن بوده و برای اثبات گفته های خود آن را تا 365 روز بعد از تعمیر تضمین می کنیم تا خیالتان از بابت عملکرد دستگاه راحت باشد. همچنین بر خلاف دیگر نمایندگی های تعمیر یخچال فریزر در سراسر تهران هیچ هزینه ایاب و ذهابی از مشتری گرفته نمی شود و تمامیه هزینه های رفت و آمد تکنسین بر عهده شرکت آریوسرویس می باشد.

اگر تا به اینجای کار از خواندن مطالب خسته نشده اید با ما همراه باشید تا به طور مختصر درباره چگونگی به وجود آمدن یخچال فریزر و اجزای تشکیل دهنده آن صحبت کنیم.

بدون شک اولین مشکل بشر پس از تهیه غذا، حفظ و نگهداری آن در برابر فساد و تغییر ماهیّت بود. می­توان تصور نمود که بشر اولیه ابتدایی ترین امکانات را جهت حفظ و نگهدای گوشت، ماهی و ... به کار می­ گرفت که از آن جمله می­توان به غارهای تاریک و سرد،  چاله ­های پر از برف و یا سرمای چشمه ­هایی که پس از ذوب برف کوه جاری می­ شود اشاره نمود. این اقدامات امروزه برای ما بسیار سخت و غیر قابل باور به نظر می رسد و هیچگاه تصور آن را هم نمی توانیم داشته باشیم که بدین سبک از مواد غذایی خود نگهداری کنیم. اما نگهداری این چنینی مواد غذایی نسبت به زمان حال هم خالی از لطف نبود، به عنوان مثال می توان به این مسئله اشاره کرد که برای تهیه مکانی که نگهدارنده خوراکی ها باشد پولی پرداخت نمی شد و در آن زمان نیازی به تعمیر یخچال فریزر وجود نداشت !!!!

ظهور تکنولوژی و دست­یابی انسان به یافته­ های علمی و صنعتی، دید او را به سوی بهره­ گیری از گازهای سرماساز معطوف نمود و اولین طرح یک ماشین سرماساز به وسیله ژاکوب پراکینز (1834) ابداع گردید.

قطعاً نمی ­توان ساخته او را یخچال امروزی دانست و هم­چنین نمی ­توان سهم وی را در اختراع ماشینی که امروزه یخچال نامیده می­ شود از نظر دور داشت. بلکه اندیشه و ساخته او چراغ راه بسیاری از جمله دیود آمریکایی شد و طرح او که شباهت بسیار زیادی به یخچال­ های امروزی داشت روانه بازار مصرف گردید.

تعمیر یخچال فریزر

تحول و به کارگیری روش ­های نوین در ساخت این دستگاه ها همچنان ادامه دارد و در کنار آن علم و تخصص تعمیر یخچال فریزر نیز باید با همان سیر به جلو پیشتاز باشد. امروزه شاهد ظهور و پیدایش تولیداتی بسیار مدرن و زیبا هستیم که علاوه بر نگهداری مطلوب و رضایت ­بخش مواد غذایی، کابردهای دیگری از جمله تولید قطعات یخ جهت صرف نوشیدنی و یا حتی مخازن مخصوص نگهداری و استفاده از نوشیدنی­ های خنک را نیز در آن­ها تدارک دیده­ اند.

علی رغم مارک و اشکال متنوع آن ها، می­توان به اجزاء مشترک و حتی اصول سرماسازی متحدی که در اکثر آن­ها به کار گرفته شده اشاره نمود.

مسئله بسیار مهمی که هر تکنسینی باید قبل از تعمیر یخچال فریزر آن را بداند و آگاهی کامل نسبت به آن داشته باشد اجزای تشکیل دهنده آن دستگاه است. در زیر به اجزای الکتریکی و مکانیکی آن اشاره می کنیم تا اگر متخصص و یا تکنسینی در حال مطالعه این صفحه است کمک شایانی به او شود و این مطالب برایش مفید واقع شود.

 • اجزاء تشکیل دهنده

یخچال را می توان همچون بسیاری دیگر ازتولیدات به دو دسته کلّی اجزاء الکتریکی و اجزاء مکانیکی تقسیم نمود:

اجزاء الکتریکی:

 • موتور (کمپرسور)
 • محافظ الکتریک موتور (اورلود)
 • رله استارت (رله راه­انداز موتور)
 • هات­پلات
 • لامپ خبر
 • میکروسوئیچ
 • دو شاخه – سیم رابط – ترمینال
 • ترموستات

نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر

نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر آریو سرویس با داشتن 50 تکنسین در سراسر تهران آماده خدمات رسانی می باشد. شما می توانید با شماره گیری یکی از خطوط ما مشکلتان را با مشاورین مجرب ما در میان بگذارید و در کمتر از 2 ساعت ایراد دستگاه خود را به واسط تکنسین ما برطرف فرمایید. در زیر به ادامه بحث اجزای تشکیل دهنده یخچال می پردازیم و توضیح مختصری در مورد ترموستات یخچال می دهیم.

ترموستات یخچال از اجزاء زیر تشکیل شده است:

 • بدنه
 • فانوسک محتوی گاز
 • کنتاکت­ های اتصال
 • لوله مویی
 • پیچ تنظیم
 • لوله بلو

ترموستات یخچال در واقع کلید اتومات تنظیم سرما است. پس از حرکت ولوم در جهت عقربه­ های ساعت، کنتاکت ­های داخل آن به یکدیگر مرتبط شده و فاز ورودی به سوی موتور حرکت می­کند. از آن جا که موتور قبلاً نول داشته شروع به کار نموده و با عملکرد موتور و حرکت گاز سرماسازی آغاز می­ شود. در اکثر اوقات ایرادی که موجب تعمیر یخچال فریزر می شود خرابی ترموستات یخچال و از بین رفتن سرمای آن است.

لوله بلو به بدنه جایخی (اواپریتور) مماس است و به همین دلیل سریع متوجه سرما شده و گاز درون مجموعه فانوسک – لوله مویی و لوله بلو بر اثر سرما منقبض می ­شود. انقباض مذکور در فانوسک نمود بیشتری دارد زیرا جمع شدن فانوسک موجب قطع ارتباط کنتاکت­ ها در داخل ترموستات می­ شود.

در نتیجه این عمل، موتور متوقف شده و در واقع سرماسازی دچار وقفه خواهد شد. در این زمان با کاسته شدن از سرمای محیط داخل دستگاه، گاز درون ترموستات یخچال به حالت انبساط درآمده و موجب افزایش حجم فانوسک می­ شود و مجدداً ارتباط کنتاکت­ های کلید ترموستات بر قرار شده، سرماسازی ادامه خواهد داشت.

با تنظیم ولوم بر روی اعداد نوشته شده در صفحه مشخصات ترموستات یخچال می­ توان حرکت فانوسک و یا به عبارتی سرمای داخل آن را کاملاً کنترل نمود. در هنگام تعمیر یخچال فریز آگاهی از این مسائل کمک شایانی به تعمیرکار می کند و سرعت نحوه عملکرد آن را افزایش می دهد.

اجزاء مکانیکی:

 • کمپرسور یخچال
 • جایخی (اواپریتور)
 • کندانسور (رادیاتور خنک کننده)
 • لوله مویی (کاپیلاری تیوب)
 • فیلتر (درایر)

نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر

تعمیریخچال فریزر

تا به این قسمت با تمامی اجزاء مکانیکی و الکتریکی در یخچال آشنا شده ­اید و حتی می­توان گفت در رابطه با چگونگی تولید سرما در یخچال به مطالبی نیز دست یافته­ اید. اما به منظور تشریح کامل بحث و تسلط شما بر تعمیریخچال فریزر یکبار دیگر مطالب را به صورت جامع بررسی خواهیم نمود.

با حرکت ولوم ترموستات که می­ تواند توسط دست و یا خودکار صورت گیرد فاز پس از سیم ­پیچ رله استارت، خود را به سیم ­پیچ اصلی موتور می ­رساند. نول نیز با عبور از اورلود به موتور می­رسد. بدیهی است لحظه آغازین حرکت برای موتور، دشوارترین لحظه در تمام مدت کارکرد آنست از این رو سیم ­پیچ اصلی جهت دست­یابی به میدان مغناطیسی لازم جریان زیادی را از شبکه خواهد کشید.

قبلاً اشاره شد که سیم ­پیچ رله، آن را به یک مغناطیس قوی مبدل می­ سازد و در این لحظه اهرم فلزی درون رله جذب می ­شود. با جذب اهرم و ارتباط کنتاکت­ های درون رله با یکدیگر، به سیم ­پیچ کمکی نیز، فاز رسیده و شروع به تولید میدان مغناطیسی خواهد نمود. اگر یکی از این موارد به درستی صورت نگیرد آن وقت نیاز به تعمیر یخچال فریزر است.

روتور تحت تأثیر دو میدان حاصله به چرخش درآمده و با حرکت میل­لنگ و پیستون مقداری از گاز، فشرده شده و روانه مسیر سرماسازی خواهد شد.

لازم است بدانید که گاز تحت فشار قرار گرفته گرم می­ شود و اگر به روشی، دمای آن کاهش نیابد، در تولید سرما ناموفق خواهیم بود. به همین دلیل همواره گاز را پس از کمپرسور روانه کندانسور می­ کنند تا دمای آن اندکی تقلیل یابد.

با عبور گاز از کندانسور دمای آن کاهش یافته و پس از فیلتر، خشک و تمیز خواهد بود. از آن جا که فضای لوله مویی بسیار محدودتر از کندانسور و فیلتر است، گاز بر اثر ازدیاد فشار به حالت مایع در می ­آید. گاز مایع تمام مسیر لوله مویی را طی نموده و به اواپریتور می­رسد و چون در ورودی جایخی قطر و سطح مقطع لوله ­ها افزایش یافته­ اند به حالت فوران درآمده و تولید سرما می­ کند. آلومینیومی بودن جنس لوله­ ها به تبخیر سرما و نفوذ آن به تمامی سطح جایخی کمک فراوانی خواهد نمود.

پس از جایخی و تحت اثر مکش کمپرسور، گاز به سوی آن سرازیر شده و مجدداً تحت فشار قرار گرفته و همان سیکل قبلی را تکرار می­کند.

اگر دستگاه به درستی کار کند و نیازی به تعمیر یخچال فریزر نباشد، با حرکت روتور، جریان کششی موتور نیز کاهش یافته و این کاهش جریان موجب ضعیف شدن میدان مغناطیسی رله شده و اهرم رها می ­شود. بنابراین سیم ­پیچ کمکی تنها در لحظه شروع (استارت) در مدار است.

در ارتباط با لوله مویی اشاره شد که گاز در فضای محدود آن به مایع تبدیل می ­شود و از سوی دیگر می ­دانیم که گاز تحت فشار قرار گرفته گرم می­ شود به همین دلیل در اکثر یخچال­ ها لوله مویی را مماس با لوله برگشت جایخی قرار می ­دهند تا سرمای لوله مذکور موجب کاهش دمای گاز درون کاپیلاری تیوب شود. حتی برخی از کارخانجات جهت دست­یابی به نتیجه بهتر، لوله مویی را از درون لوله برگشت عبور می­دهند.

تعمیر فریزر

دیفراست (ذوب برفک در فریزر)

تعمیر فریزر هم مانند تعمیر یخچال فریزر نیاز مبرمی به دانستن اجزای تشکیل دهنده آن دارد البته ناگفته نماند که تشابه بسیاری با یخچال دارد و هر کس که توانایی رفع ایراد یخچال را داشته باشد می تواند به راحتی و با کمی تحقیق در رابطه با مدل ها و مارک های مختلف آن تعمیر فریزر را هم انجام دهد.

قرار دادن غذای گرم درون فریزر یا باز و بسته شدن درب و در نتیجه راه یافتن هوای گرم به درون آن بر روی اواپریتور، قطرات آب را به وجود آورده و این قطرات به مرور بر سطح لوله­ های آلومینیومی فریزر توده ­های ضخیم یخ را ایجاد می ­سازند. بدیهی است با به وجود آمدن قطعات یخ مذکور عمل سرماسازی و اتومات مختل می ­شود. از این رو ذوب برفک و یخ­ های زائد در فواصل زمانی معین الزامی است. اگر چنین کاری صورت نگیرد و برفک در مدت زمان طولانی بر روی لوله های آلمینیومی و محیط اطراف فریزر باقی بماند عملکرد آن به مرور زمان کاهش می یابد و کم کم نیاز به تعمیر فریزر و تعمیر یخچال فریزر پیدا می کند. امروزه برای دست­یابی به این منظور روش ­های متعددی به کار گرفته می­ شود. به عنوان مثال در برخی از فریزرها، پشت درب، کلیدی تعبیه می ­شود که قادر است دفعات باز و بسته شدن درب را شمارش نماید. به محض آن که دفعات با عدد تنظیم شده در کلید تطبیق یافت، مدار آن برای مدّت معینی قطع می­ شود که در این فاصله یخ­ های زائد نیز از دیواره ­ها جدا می­ شوند.

در برخی از این دستگاه ها، تایمری به کار رفته که در فواصل معین عمل قطع برق کمپرسور را صورت می ­دهد تا در زمان استراحت آن، با ازدیاد دمای فریزر، برفک­ ها ذوب شوند.

جهت تسریع در ذوب برفک، برخی از تایمرها را به گونه­ ای طراحی کرده ­اند که همزمان با قطع برق، المنت دور اواپریتور روشن شده و با ایجاد حرارت، موجب تسریع در ذوب یخ­ های زاید شود البته کاربرد المنت با خود ترموستات هم رایج است. این ترموستات­ ها با نام ترموستات دیفراست مشهورند. این قطعات کمک شایانی به جلوگیری از تعمیر فریزر بر اثر برفک زدن کرده اند.

با فشار اهرم مرکزی ترموستات به داخل، برق کمپرسور قطع و المنت روشن می­ شود و مادامی که حرکت کلید بر اثر فشار فنر به طرف بیرون به طول می­ انجامد، المنت به ذوب یخ­ های زاید خواهد پرداخت.

روش دیفراست توسط شیر سولنوئیدی روشی کاملاً متفاوت و اصولی است. در این روش از یک شیر الکتریکی استفاده شده. این شیر الکتریکی ساختار بسیار ظریفی دارد و گاها تعمیر یخچال فریزر به دلیل معیوب شدن این قطعه صورت می گیرد.

تماس با ما
دفتر مرکزی ٦٦٥٠١٢٨٢-٨٨٣٥٥٠١٤

شعبه شرق تهران ٣٣٣٢١٣٧٣

شعبه غرب تهران ٤٤٦٤٦٧٩٧

شعبه شمال تهران ٢٦٣١٤٣٣٦

شعبه جنوب تهران ٦٦٥٠١٦٥٧
معرفی

شرکت آریوسرویس با بیش از 40 سال سابقه در صنعت تعمیرات آماده خدمات رسانی به اهالی تهران می باشد. ما با داشتن حداقل 60 تکنسین مجرب و خبره در ضمینه تعمیر یخچال فریزر ، تعمیر ماشین ظرفشویی ، تعمیر ماشین لباسشویی ، تعمیر آبگرمکن ، تعمیر ماکروفر ، تعمیر کولر گازی ، جاروبرقی ، مخلوط کن ، بخاری ، قهوه ساز ، اتو و .... در هفت روز هفته از ساعت 9 الی 21 آماده به کار و سرویس دهی می باشیم.