66501657 , 88355014

سرویس کولر گازی

خانه / سرویس کولر گازی

سرویس کولر گازی

یکی از دستگاه هایی که بدون سرویس دوره ای استفاده از آن معنایی ندارد کولر گازی است. به علت مصرف بسیار زیاد این دستگاه در محل های استفاده، سرویس کولر گازی امری لازم و ضروری است. دستگاه در بعضی مواقع در طول بیست و چهار ساعت شبانه روز روشن است در بعضی مواقع دوازده ساعت و در کمترین حالت هشت ساعت کولر گازی روشن است. این حجم از کارکرد دستگاه دقیقا مستلزم سرویس کولر گازی به صورت هر شش ماه یکبار آن هم توجه کنید که حداقل، میباشد. سرویس کولر گازی شامل دو بخش سرویس دهی است که در زیر به ان میپردازیم. فقط برای شما مصرف کننده عزیز همین بس که نیاز به مصادیق بالا برای کولر گازی شما به مانند نیاز به برق برای راه اندازی دستگاه میباشد.

سرویس کولر گازی

سرویسکار کولر گازی

قبل از آغاز به بحث در مورد سرویس کولر گازی بهتر از این نکته را یادآوری کنیم که سرویکار کولر گازی سالها برای یک سرویس دو ساعته شما آموزش دیده و مشقت های فراوانی را بدست آورده است. این گمان بسیار اشتباه است که با دیدن اولین سرویسکار کولر گازی و انجام کار توسط ایشان برای سری بعدی خود شخصا اقدام نماییم. حتی یک شستشو ساده نیز احتیاج به سرویسکار کولر گازی دارد زیرا شما نمیدانید که آب به کجای دستگاه نباید برخورد کند.

1- کمپرسور کولر و سرویس کولر گازی مربوط به آن

کمپرسور کولر نیز دو جزء مکانیکی و الکتریکی دارد. به قسمت الکتریکی آن موتور گفته می شود ولی ترکیب الکتروموتور با سایر اجزاء، کمپرسور را به وجود می آورد. کمپرسورهای متداول در کولر گازی به دو شکل طراحی و ساخته می شوند.

یک نوع از این کمپرسورها به نوع دورانی (رتوری) مشهور است. با اتصال برق به موتور الکتریکی کمپرسور، روتور به دوران در آمده به واسطه حالت خاصی که دارد، گاز را از مسیر برگشت (پس از سرماسازی) مکیده و با فشار، وارد مسیر رفت می کند. به این ترتیب عمل تولید سرما در کولر مداوماً ادامه خواهد داشت.

نوع دیگر کمپرسور رایج در کولرهای گازی، نوع پیستونی است که شباهت بسیار زیادی به موتورهای پیستونی به کار رفته در اتومبیل دارد. با این تفاوت که نیروی محرکه پیستون در اتومبیل، احتراق بنزین است اما در کمپرسور کولرگازی این نیرو توسط انرژی الکتریکی حاصل می شود.

برای سرویس کولر گازی در قسمت کمپرسور زمان مناسب آن همان شش ماه در میان میباشد.

2- کندانسور (رادیاتور)و سرویس کولر گازی مرتبط با آن

گاز سرماساز ر کمپرسور تحت فشار قرار می گیرد تا بتواند مسیر گردش خود را مجموعه مکانیکی کولر پشت سر نهد. افزایش دمای گاز پس از کمپرسور، امری بدیهی است و اگر این دما به شکلی از آن سلب نشود، سرماسازی کیفیت مطلوبی نخواهد داشت. به همین منظور قبل از وارد شدن گاز تحت فشار قرار گرفته در مسیر مکانیکی کولر، آن را از کندانسور عبور می دهند و چون این قسمت از کولر تحت فشار هوایی است که از چرخش پروانه فن حاصل می شود، مقدار زیادی از دمای گاز کاسته خواهد شد.

برای سرویس کولر گازی در قسمت کندانسور زمان مناسب یک سال در میان میباشد.

3- فیلتر (درایر)و سرویس کولر گازی مربوط به آن

گاز سرماساز پس از کندانسور وکاهش نسبی دما از درایر عبور می کند تا جرم های داخلی لوله های کندانسور و طوبت گاز به طور کامل از آن جدا شود و گاز خالص و خشک وارد مسیر سرماسازی شود.

سرویس کولر گازی در مورد فیلتر باید شش ماه یکبار صورت گیرد.

4- اواپریتور و سرویس کولر گازی

اواپریتور کولر گازی با اواپریتور یخچال تا حدود زیادی متفاوت است. زیرا در یخچال، اواپریتور محل تولید یخ و انجماد مواد غذایی است در حالی که اواپریتور کولر گازی، محیطی بسیار سرد، در مسیر گردش گاز است. معمولاً لوله های اواپریتور را در عموم وسایل سرماساز از آلومینیوم می سازند تا انتقال سرما در آن به سهولت انجام شود. گاز سرماساز با رسیدن به این قسمت از کولر گازی، به حالت تبخیر در آمده و تولید سرما می کند و هوای متراکم به وجود آمده توسط چرخش پروانه فن، سرمای حاصله را به سمت خارج از کولر گسیل می دارد و به این ترتیب پس از مدّتی دمای محیط کاهش یافته و خنک می شود. احتیاج به سرویس کولر گازی در این قسمت بسیار لازم است و سالی یکبار حتما باید انجام گیرد.

5 پروانه های کولر گازی و سرویس کولر گازی

کولرهای گازی به طور عموم دارای دو پروانه هستند که بر روی شافت موتور سوار شده اند. پروانه اواپریتور از مجرای ورودی، هوا را مکیده و با فشار روانه لوله های سرد آلومینیومی اواپریتور می کند تا سرمای کولر وارد محیط شود. پروانه کندانسور عمل مشابه را در جهتی عکس انجام می دهد. یعنی با مکش هوا از مسیر ورودی، آن را با فشار به سمت کندانسور روانه می کند تا اندکی از دمای گاز تحت فشار قرار گرفته (که با ورود به کندانسور موجب ازدیاد دمای آن شده) کاسته شود. طبیعی است که هوای دمیده شده به کندانسور، پس از آن بسیار گرم خواهد بود. این هوا به سمت بیرون از محیط منزل و یا اداره روانه می شود. پروانه ها احتیاجی به سرویس کولر گازی ندارند.

6- لوله کاپیلاری (لوله مویی)

این لوله که طول و قطر آن متناسب با قدرت کولر متفاوت است، وظیفه تبدیل گاز به حالت مایع و حمل آن تا ابتدای اواپریتور را بر عهده دارد. لوله مویی عموماً از جنس مس ساخته می شود. این لوله حد فاصل بین خروجی درایر تا ابتدای اواپریتور قرار دارد.

7 سینی زیر کولر

در مواردی که شارژ گاز سرماساز در کولر بیش از مقدار لازم صورت گرفته و یا دمای ترموستات با گرمای محیط تناسب نداشته باشد و ... بر روی لوله های آلومینیومی اواپریتور، ذرات یخ ایجاد شده و در زمان استراحت کولر (زمان اتومات ترموستات)، بر اثر ازدیاد دما ذوب می شوند.

آب ایجاد شده از ذوب برفک های اواپریتور بر روی سینی ریخته می شود. در قسمتی از سینی کولر، محل خروج آب مذکور تعبیه شده است.

معمولاً سینی زیر کولر را رنگ می زنند تا در برابر فرسایش ناشی از شرایط جوی از مقاومت بیشتری برخوردار باشد. توسط یک شیلنگ، آب سینی را به خارج از کولر هدایت می کنند.

8 خروجی هوای سرد و فیلتر مربوطه

در اکثر کولرهای گازی، هوای سرد از قسمت جلوی کولر خارج می شود و جهت جلوگیری از ورود ذرات غبار به داخل مسیر، هواس سرد را از یک فیلتر اسفنجی عبور می دهند.

در انتهای مطلب حتما در یک دفتر یادداشت زمان سرویس کولر گازی خود را بنویسید تا در تاریخ مقرر نسبت به سرویس کولر گازی اقرام نمایید.

تماس با ما
دفتر مرکزی ٦٦٥٠١٢٨٢-٨٨٣٥٥٠١٤

شعبه شرق تهران ٣٣٣٢١٣٧٣

شعبه غرب تهران ٤٤٦٤٦٧٩٧

شعبه شمال تهران ٢٦٣١٤٣٣٦

شعبه جنوب تهران ٦٦٥٠١٦٥٧
معرفی

شرکت آریوسرویس با بیش از 40 سال سابقه در صنعت تعمیرات آماده خدمات رسانی به اهالی تهران می باشد. ما با داشتن حداقل 60 تکنسین مجرب و خبره در ضمینه تعمیر یخچال فریزر ، تعمیر ماشین ظرفشویی ، تعمیر ماشین لباسشویی ، تعمیر آبگرمکن ، تعمیر ماکروفر ، تعمیر کولر گازی ، جاروبرقی ، مخلوط کن ، بخاری ، قهوه ساز ، اتو و .... در هفت روز هفته از ساعت 9 الی 21 آماده به کار و سرویس دهی می باشیم.